Розслідування

від 08.07.2021

«Орбан. Гроші. Закарпаття». Як угорський уряд вкладає мільярди в регіон і нарощує вплив в Україні (розслідування)

Закарпаття – особливий регіон на мапі України: це одна з її найменших областей, яка межує з чотирма європейськими державами, а кожен десятий її мешканець називає себе закарпатським угорцем. При цьому уряд сусідньої країни, Угорщини, безповоротно у вигляді грантів систематично вкладає у нього десятки мільярдів угорських форинтів. Це масштабна програма угорської політики, яка поширюється не лише на Закарпаття – але й на майже усі прикордонні до Угорщини країни.

Журналісти-розслідувачі зі Словаччини, Хорватії, Румунії, Сербії та Словенії об’єднались навколо великого проєкту Hungarian money, щоб дослідити природу та справжні мотиви цієї фінансової політики уряду Орбана. А також запросили до співпраці від України редакцію «Схем», надавши доступ до великої бази даних, яка містить детальну інформацію про розподіл угорської допомоги через один з основних державних фондів імені Бетлена Габора. Ці дані охоплюють десятирічний період до 2020 року, і дають змогу скласти доволі повну картину цього явища.

На що саме у Закарпатті йдуть угорські гроші та хто безпосередньо їх отримує; та чи може ця масштабна кампанія Угорщини стосовно прикордонного регіону мати відчутні політичні наслідки в майбутньому в розрізі всієї України – яка вже неабияк постраждала від розпалюваного іншою сусідньою державою сепаратизму. Щоб отримати відповіді на ці запитання, «Схеми» вирушили на Закарпаття.

Ужгород.

«Схеми» вирушили на Закарпаття, щоб дізнатись на що саме йдуть угорські гроші
«Схеми» вирушили на Закарпаття, щоб дізнатись на що саме йдуть угорські гроші

Кафе-музей «Під Замком». Власник закладу – закарпатський угорець Юрій Руснак – проводить екскурсію для журналістів і розповідає про родину.

Закарпатський угорець та власник кафе-музею Юрій Руснак
Закарпатський угорець та власник кафе-музею Юрій Руснак

«Моя сім’я мультинаціональна. Мама народилася в Запоріжжі, на фронті була медсестрою, двічі поранена. А батько жив в угорському селі. І був в угорській армії, оскільки тут була Угорщина, він не міг бути в іншій армії – був би як дезертир... – ділиться спогадами чоловік. – І от після війни вони познайомились, вcе життя дуже мирно жили і любили одне одного. При чому батько навіть не вмів розмовляти ні українською, ні російською. Любов перемагає. Кохання – це дуже велика сила».

Про свою підприємницьку діяльність говорить так: «Я не хочу померти багатим, вважаю, що можна жити гідно з невеликими грошима. Але від української держави неможливо отримати навіть гроші в банку».

Гроші на розвиток бізнесу закарпатця знайшлися в Угорщині – в межах грантових програм, через які кошти з угорського бюджету заходять в Україну.

«Ось посудомийний апарат, кавоварка і ці два холодильники, – Юрій показує на придбану на угорські гроші побутову техніку. – Без цього було дуже тяжко, скажу чесно. Угорці підтримують у всьому світі угорців».

Юрій Руснак розвиває бізнес за рахунок угорських коштів
Юрій Руснак розвиває бізнес за рахунок угорських коштів

Цей чоловік – не єдиний громадянин України, кому допомагає грошима сусідня держава. Таких історій тут, на Закарпатті – десятки тисяч. Уряд Угорщини через декілька благодійних фондів надає фінансову допомогу закарпатським угорцям.

В яких обсягах та на що саме йдуть ці кошти? З якою метою Угорщина вкладає гроші у сусідню країну? Як це впливає на життя регіону в цілому? Та чи може це явище отримати відчутні політичні наслідки в розрізі всієї держави? Держави, яка вже неабияк постраждала від розпалюваного іншою сусідньою державою сепаратизму?

Чому український регіон настільки цікавий для Угорщини?
Чому український регіон настільки цікавий для Угорщини?

Угорські гранти

Угорський вплив у регіоні можна помітити, навіть просто прогулюючись вулицями міст – наприклад, часто написи дублюються угорською, подекуди видно угорські прапори.