Новина

від 11.07.2019

Верховна Рада прийняла звіт Тимчасової слідчої комісії щодо вбивства Гандзюк

Про це написав у Facebook народний депутат Мустафа Найєм. 

«Звіт читався п’ять хвилин, протягом яких, вочевидь, важко було викласти факти, які стали нам відомі за пів року роботи», — написав він, а також анонсував додаткову зустріч з пресою, де члени ТСК, зокрема Борислав Береза та Олена Сотник розкажуть про «факти, які не ввійшли до звіту про вбивство та напади на активістів в Одесі, Херсоні, Харкові та інших містах». 

На затвердженні звіту ТСК щодо розслідування вбивства Катерини Гандзюк і нападів на активістів наполягали представники понад 20 громадських організацій. Напередодні вони звернулися до Верховної Ради зі спільною заявою.

На Катерину Гандзюк напали торік 31 липня. Вона отримала 40% опіків тіла, декілька місяців провела на лікарняному ліжку й перенесла низку важких операцій. Однак 4 листопада Катерина Гандзюк померла. 17 серпня 2018 року правоохоронці затримали одного з імовірних організаторів нападу на Гандзюк Сергія Торбіна під час спроби втекти з Херсона.

Під час роботи над фільмом-розслідуванням «Гандзюк: системне вбивство» Слідство.Інфо отримало документи правоохоронців, які доводять, що заступник голови Херсонської ОДА Євген Рищук також міг бути причетним до незаконних підпалів 600 гектарів лісу, про які писала Гандзюк.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Гандзюк: системне вбивство

Окрім цього, в розпорядженні Слідства.Інфо з’явилося відео, на якому Олексій Левін розповідає, як Євген Рищук просив «якось покарати» Катерину Гандзюк.

Також журналісти з’ясували, що очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв міг впливати на офіційне розслідування. Про це під час телефонної розмови журналістці Слідства.Інфо розповів заступник Гордєєва Євген Рищук.

За словами Рищука, Гордєєв мав зустріч з головою СБУ Василем Грицаком і домовився, щоб правоохоронці послабили тиск проти нього і його заступника. На той час справу вбивства активістки розслідувала саме Служба безпеки.

Журналістам Гордєєв спершу підтвердив, що говорив з Грицаком про справу Гандзюк, однак згодом відмовився від своїх слів.

Очільник Херсонської ОДА Андрій Гордєєв написав заяву про звільнення за власним бажанням 6 квітня. За кілька днів рішення схвалив Кабмін, а 12 квітня указ про звільнення Гордєєва підписав президент.

Одразу після Гордєєва написав заяву про звільнення його заступник Євген Рищук.

Як відомо, в організації цього злочину працівники СБУ підозрюють Олексія Левіна, який перебуває в розшуку, та очільника Херсонської обласної ради Владислава Мангера. Основним мотивом офіційне слідство називає публічну позицію Гадзюк щодо підпалів лісу й корупційної вирубки. Сама Гандзюк також вважала Мангера ймовірним замовником замаху на неї. Про це вона сказала в Слідству.Інфо у своєму останньому інтерв’ю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Катерина Гандзюк: «За мною постійно стежили правоохоронці»

Наприкінці квітня Генеральна прокуратура оголосила нову підозру Мангеру. Тепер його підозрюють не в замовленні вбивства Катерини Гандзюк, а в замовленні нанесення важких тілесних ушкоджень, що спричинило її смерть.

Щодо інших фігурантів цієї справи, то відомо що 17 квітня прокуратура «пом’якшила» підозру Ігореві Павловському. Замість організації вбивства його звинуватили в замовчуванні (частина 1 статті 396 Кримінального кодексу). І 2-го травня Шевченківський райсуд Києва відпустив Павловського під домашній арешт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ Роль Павловського в нападі на Гандзюк: замовчував чи організовував?

У травні 2019 року Генеральна прокуратура передала до суду обвинувальний акт щодо п’ятьох обвинувачених у нападі на Катерину Гандзюк. Вони визнали свою вину й почали співпрацювати зі слідством. Начебто саме після написання заяви про визнання вини їм змінили підозру з умисного вбивства на умисне нанесення тяжких тілесних ушкоджень. Нещодавно суд оголосив вирок нападникам — вони отримали від 3 до 6,5 років за ґратами.