Новина

від 23.03.2023

Регіональний центр прав людини розробляє концепт юридичного механізму повернення дітей, яких вкрала з України і депортувала Росія

Про це повідомила експертка РЦПЛ Катерина Рашевська в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар.

25 жовтня 2022 року РЦПЛ направив до Міжнародного кримінального суду інформаційне повідомлення щодо відповідальності президента РФ Владіміра Путіна і уповноваженої РФ з прав дитини Марії Львовой-Беловой за насильницьку передачу українських дітей з однієї групи до іншої, що є ознакою геноциду. Це  стало підставою видачі ордерів на їхній арешт.

На момент подачі повідомлення було задокументовано понад 300 випадків насильницької передачі дітей у російські родини. Під кінець 2022 року їхня кількість збільшилась до 400.

Наразі Україна повернула 308 депортованих дітей. Загалом ідентифіковано 16226 дітей, яких перемістили в Росію. «Це означає, що вже можна розпочинати процедуру переговорів, створення юридичного механізму задля їхнього повернення. До речі, РЦПЛ займається розробкою концепту подібного механізму», — повідомила Катерина Рашевська.

На її думку, здебільшого РФ готова повертати дітей в обмін на «певні політичні поступки», адже від початку депортувала їх в тому числі, щоб шантажувати Україну.

«РФ усвідомлює, що повертати дітей — обов’язок України… Це означає, що Україна буде змушена йти на співпрацю з Росією. Якщо не напряму, то за посередництвом третьої сторони, наприклад, іншої держави або міжнародної спеціалізованої організації. Це створює підґрунтя для “зніміть з нас санкції, а ми вам списки дітей надамо, у вас же немає”. А в нас дійсно їх немає», — наголосила експертка.

  • Як повідомлялось, Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді заявив, що Росія порушує фундаментальні принципи захисту дітей у воєнний час, видаючи українським дітям російські паспорти та віддаючи їх на усиновлення громадянам РФ.
  • Омбудсмен України Дмитро Лубінець заявив, що на території Росії можуть перебувати близько 150 тисяч незаконно вивезених українських дітей.
  • Уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дарія Герасимчук заявила, що Росія має чітку політику щодо українських дітей та використовує щонайменше п’ять сценаріїв для незаконного переміщення дітей з України на територію РФ.

Теги: корупція, новини корупції

Новини партнерів