Розслідування

від 13.08.2019

ProZorro допоможе Нефьодову збільшити тіньові доходи

Для розуміння бізнес-вигоди ініціатора реформи варто розкрити суть підступу в роботі системи ProZorro, лобістом якої кілька років назад був Максим Нефьодов на посаді заступника міністра Мінекономрозвитку.

Насправді ProZorro не зовсім прозора і вже тим більше не безкоштовна. Це хаб, посередник. А за фактом державні закупівлі проводяться через 24 приватні електронні майданчики, які приєднуються до Prozorro системою, що їх обєднує. На цих приватних майданчиках і осідають основні гроші.

За даними джерела і Мінэкономрозвитку, курирує приватні торгові майданчики через підставних осіб Максим Нефьодов. Механізм бізнесу чиновника на держзакупівлі зводиться до наступного: продавці послуг реєструються на безкоштовному державному майданчику, а покупці виключно на приватних майданчиках-дилерах. За реєстрацію покупець сплачує посереднику відсоток, попередньо узгоджений з куратором ProZorro. З кожної виконаної операції, за інформации джерела, Максим Нефьодов отримує 15% від маржі дилера.

За офіційним звітом Рахункової палати України, в 2017 році, приватні посередники державної ProZorro заробили 457 млн грн ($18,280 млн. по нинішньому курсу). Не складно підрахувати, що 15% виручка Нефьодова склала $2,742 млн.

Отримавши призначення на пост головного митника України, Нефьодов вирішив впровадити успішно обкатану бізнес-модель і в новій сфері державної діяльності.

Під виглядом боротьби з корупцією на митниці Максим Нефьодов планує вже найближчим часом перевести оформлення митних декларацій у електронне русло через публічний майданчик «Електронна митниця». Нова програма має замінити чинну «Інспектор-2006» і стати аналогом «безкоштовного» ресурсу державних закупівель ProZorro. Програму «Електронна митниця» розробила підконтрольна Нефьодову фірма.

Подавачі митних декларацій безпосередньо не зможуть зайти на «Електронну митницю». Програмне забезпечення передбачає реєстрацію клієнтів виключно на приватних майданчиках-дилерах. Тільки після внесення відповідної плати, в яку включений відсоток Нефьодова, митна декларація потрапить на «безкоштовну» головну сторінку «Електронної митниці».

Зупинити хитру схему тіньових заробітків Максима Нефьодова на державній посаді може Верховна Рада. Для цього достаточно прийняти закон, який заборонить бізнес приватних посередників у державних електронних системах.

 

Новини партнерів

Загрузка...