Розслідування

від 19.09.2019

Ілля Ківа тисне на слідство по «Хімпрому» і погрожує прокурорам

Про це повідомляє Opolitike.

Нагадаємо, в березні цього року СБУ заявила про розгром українського «підрозділу» російського наркосиндикату «Хімпром». Операцію оголосили безпрецедентною за всю історію незалежності: більше 80 обшуків в Києві, Київській області, Херсонській, Миколаївській, Одеській областях, затримання 20 представників верхівки угруповування, притягнення до відповідальності більше 1000 учасників. За даними слідства, синдикат діяв на території України щонайменше з 2014 року. Наркотики продавали через чат-боти в Telegram, оплату брали криптовалютою. Прибуток відмивали через будівництво, торгівлю, ресторанний бізнес. Під час одного з останніх рейдів у липні цього року силовики нагрянули в одну з лабораторій синдикату, яка кожен місяць виробляла більше 200 кг наркотиків. Оперативники затримали двох IT-фахівців і ще 40 членів угруповання, виявили дві РПГ-22, записи та «бухгалтерію».

Спочатку організацію створили росіяни на території РФ. Після масових затримань в 2017 році кістяк облаштувався в Україні — напевно не без даху з боку силовиків. Щорічний оборот обчислювався десятками мільйонів доларів. Прибутку від нарко-бізнесу організаторам вистачало не лише на безбідне існування, розгалужені інфраструктури, хабарі, а й на формування громадської думки. Так, за даними СБУ, картель оплатив мітинг під ГПУ, учасники якого звинувачували прокурорів нібито в кришуванні наркоторгівлі, а також пішли за «мітингом» замовні матеріали в ЗМІ.

До атаки на слідство (як на замовлення?) підключився і народний депутат Ілля Ківа. За інсайдерською  інформацію, в телефонному дзвінку одному з прокурорів у цій справі він цікавився обставинами виклику одного із свідків, результатами допиту та іншими деталями досудового розслідування. Отримавши обумовлену таємницею слідства відмову, почав погрожувати прокурору і попередив, що «навчить поважати народних депутатів». Крім того, в нашому розпорядженні виявилося депутатське звернення Ківи на ім’я Генерального прокурора Руслана Рябошапки. У ньому він ледь не слово в слово повторює тези і звинувачення, що лунали на проплаченому «мітингу». Наприклад, звинувачує Романа Заричанского — державного обвинувача у справі одного з лідерів синдикату — у  незаконній діяльності», затриманні «активістів» під ГПУ, тиску на суддів і натякає на нібито збагачення прокурора за рахунок кришування картелю.

Але всупереч старанням Ківи, все вказує на те, що на зарплаті у синдикату зовсім не прокурори. На адресу нардепа, який в 2015-2016 роках очолював департамент Національної поліції з протидії наркозлочинності, не раз звучали звинувачення в непрофесіоналізмі, свідоме блокування роботи підрозділу та сприяння наркозлочинцям в уникнненні від відповідальності. Колишні підлеглі Ківи скаржилися, що він перетворює роботу департаменту на фарс і блокує хід великих розслідувань. Боротьбу з картелями він підмінив полюванням на невеликі лабораторії, дрібних ділків і самих звичайних бариг. «Наша думка — Ківа — це інструмент, щоб вибивати хабара у власників клубів. А наступними будуть фармкомпанії, які мають відношення до продажу препаратів, що містять психотропні речовини. Інформаційне поле для цього вже готується. У своєму facebook Ківа викладає фотозвіти рейдів по аптеках», — розповідав «Українській правді» один з працівників департаменту. Одним з найбільш показових «кейсів» в роботі Ківи по праву називають його відомий рейд в київський нічний клуб Closer. Наробивши шуму і домігшись закриття клубу на 3 місяці, Ківа навіть не спробував вийти на слід тих, хто продавав речовини його відвідувачам. Пояснення тому знайшов юрист Масі Найєм: клуб не платив департаменту відкати, і Ківу це не влаштовувало. Через кілька місяців суд поставив у цій справі крапку: клуб продовжив роботу.

Поки глава департаменту у властивій йому манері епатував публіку і намагався взяти дрібні лабораторії під свій контроль, в Україні роками успішно процвітав наркокартель «Хімпром», про який, будучи на посаді, Ківа ні слова не зронив. Тим більш підозрілим виглядають його спроби стати на захист синдикату зараз. За даними ЗМІ, свою частку від кришування він може отримувати досі. Поки ще діюча депутатська недоторканність, тісні знайомства з ділками наркоринку і зв’язку в департаменті, який він колись очолював, розв’язують йому руки. Зараз департамент очолює Андрій Кіхтенко — раніше перший заступник Ківи. При ньому ж, пише from.ua працювали двоє з трьох нинішніх заступників — Олександр Скорук і Юрій Буковський. Куди не глянь — його люди. Викладені вище факти можуть пояснити тиск Ківи на слідство. Можливо, його руками діє синдикат. Можливо, ті представники правоохоронних органів, які дійсно довгі роки збагачуються на наркотрафіку. Можливо — і ті, і інші.


Теги: корупція, новини корупції

Новини партнерів

Загрузка...