Новина

від 06.03.2021

Скільки готівки дозволяється провозити через КПВВ на Донбасі – поради правозахисників

На ці питання відповіли правозахисники Юридичного порадника для ВПО.

Запитання:

Продав квартиру у м. Донецьк. Підкажіть, як вивезти без проблем кошти через КПВВ, щоб усе було офіційно? Скільки готівки можна з собою узяти та куди звертатися, якщо сума більше ліміту? Чи треба якось декларувати гроші?

Відповідь:

Згідно з наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14.07.2020 № 52 фізична особа може переміщувати готівкові кошти з:

 • тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях на контрольовані Україною території:
 • у сумі, що не перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, – без підтверджувальних документів про їх походження;
 • у сумі, що перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті, – за умови погодження переміщення цих коштів з представниками координаційного центру відповідно до законодавства;
 • контрольованих Україною територій на тимчасово окуповані території у сумі, що не перевищує 50 000 гривень, або еквівалентній сумі, в тому числі в іноземній валюті без підтверджувальних документів про їх походження.

Таким чином, якщо Ви плануєте виїхати з тимчасово окупованої території Донецької області, маючи при собі понад 50 000 гривень, переміщення таких готівкових коштів через КПВВ слід погодити з представниками координаційного центру. Разом з тим на законодавчому рівні така процедура не врегульована, у зв’язку з чим на практиці можуть виникнути проблеми.

Найліпшим варіантом дій у такій ситуації, звісно, буде покласти кошти на банківський рахунок. Однак якщо це не можливо, для уникнення проблем з провезенням через КПВВ готівкових коштів понад встановлений ліміт, можемо порадити діяти у такий спосіб:

Заздалегідь перед поїздкою підготуйте підтверджуючі документи про походження грошей та заяву про погодження переміщення грошових коштів, сума яких перевищує 50 000 грн, у 2-х примірниках.

Знаходячись на КПВВ подайте підготовлену заяву та додані до неї копії підтверджуючих документів про походження коштів представнику координаційного центру, а в разі його відсутності – старшому зміни Державної прикордонної служби України (ДПСУ) чи іншій уповноваженій особі для направлення заяви за приналежністю.

Під час подання заяви вимагайте від представників координаційного центру/ДПСУ/іншого органу поставити відмітку або підпис посадової особи про отримання заяви та додатків до неї на Вашому екземплярі. Якщо посадові особи відмовлятимуться приймати заяву, вкажіть, що відповідно до положень ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення підлягають обов’язковому прийняттю та розгляду; якщо питання, порушені у зверненні, не входять до повноважень особи, яка його отримала, звернення пересилається посадовою особою за належністю відповідному органу чи посадовій особі. Тому навіть за відсутності представника координаційного центру на КПВВ, через яке Ви переміщуєтесь, представники інших державних органів (ДПСУ, ДФС тощо) повинні прийняти заяву про погодження переміщення готівки.

Якщо все-таки прийнято рішення про вилучення готівки та складання відносно Вас протоколу про адміністративне правопорушення, в обов’язковому порядку в протоколі та в письмових поясненнях власноруч зазначте, що:

 • у Вас при собі були підтверджуючі документи про походження грошових коштів, відповідні документи Ви пред’являли посадовій особі, яка складає відносно Вас протокол;
  Ви зверталися із заявою до координаційного центру про погодження переміщення коштів через КПВВ.

Відповідні письмові пояснення у протоколі стануть у нагоді під час звернення зі скаргою до адміністративного суду.

Нагадаємо:

 • Правозахисники пояснили, що треба робити внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та мешканцям непідконтрольних Україні окремих районів Донецької та Луганської областей, щоб вклеїти фотокартки до паспорта при досягненні 25- та 45-річного віку.
 • З 1 січня 2021 року в Україні збільшилася вартість виготовлення біометричних паспортів: внутрішнього паспорта у вигляді ID-карти, паспорта громадянина України для виїзду за кордон і посвідок на тимчасове та постійне проживання.
 • Правозахисники підготували інформаційну листівку для мешканців Донбасу та переселенців, як оформити біометричні документи, що посвідчують особу, зокрема ID-картку та закордонний паспорт.
 • Правозахисники пояснили, що робити мешканцям ОРДЛО, які здали документи для оформлення паспорта для виїзду закордон, проте не встигли вчасно його забрати через обмеження роботи КПВВ на лінії розмежування.

Теги: корупція, новини корупції

Новини партнерів

Загрузка...