Новина

від 17.10.2020

Що Ердоган отримав від Зеленського: зустріч президентів України і Туреччини

Подробиці переговорів повідомив Офіс президента.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що Україна й Туреччина тісно співпрацюватимуть у межах 75-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН для забезпечення захисту прав людини в окупованому Криму. Глава Української держави також запросив Президента Турецької Республіки Реджепа Таїпа Ердогана долучитися до проекту «Кримська платформа».

«Для нас надзвичайно важливою є підтримка Туреччиною суверенітету й територіальної цілісності України. Президент Ердоган запевнив, що й надалі докладатиме активних особистих зусиль у питанні звільнення політичних в’язнів – українців та кримських татар», – зазначив Володимир Зеленський під час спільної з президентом Туреччини заяви для ЗМІ за результатами двосторонніх переговорів у Стамбулі.

Президент України додав, що на зустрічі з турецьким колегою обговорював ситуацію на Донбасі. Сторони погодилися, що єдиним і правильним шляхом є політико-дипломатичне вирішення кризи та настання сталого миру.

Реджеп Таїп Ердоган наголосив, що Туреччина не визнавала й не визнає анексії Кримського півострова.

«Ми сприймаємо Україну як ключову країну в плані безпеки та стабільності нашого регіону. У межах цього ми завжди підтримували й будемо підтримувати суверенітет і територіальну цілісність, включно з Кримом, України. Туреччина не визнавала й не визнає анексії Криму», – зазначив Президент Туреччини.

Він додав, що Турецька Республіка разом з українським народом та державними органами України продовжуватиме підтримувати кримських татар.

Фото: УП

«Зараз триває робота з втілення проектів з будівництва житла для наших братів – кримських татар і побудови в Києві комплексу мечеті. На сьогоднішніх переговорах ми обговорили стан справ щодо цього питання», – зауважив він.

Водночас Реджеп Таїп Ердоган наголосив, що Туреччина вітає та підтримує сталий режим припинення вогню, який було оголошено на Донбасі 27 липня.

«Ми готові надавати будь-яку підтримку й допомогу в ім’я збереження стабільності нашого регіону. І таким самим чином буде тривати наша підтримка в тимчасовій спостережній місії ОБСЄ, яку вже дві каденції поспіль очолюють турецькі дипломати», – сказав Президент Туреччини.

Діалог між Україною й Туреччиною динамічно розвивається, країни готові поглиблювати стратегічне партнерство та розвивати співпрацю в усіх сферах взаємного інтересу. Про це заявив Президент Володимир Зеленський під час спільної з Президентом Турецької Республіки Реджепом Таїпом Ердоганом заяви для ЗМІ за результатами переговорів у Стамбулі.

«Жодні віруси не завадять партнерству та дружбі наших країн. І сьогоднішні плідні переговори яскраво це доводять», – сказав Глава Української держави.

Володимир Зеленський подякував Туреччині та її народу за гостинність.

«Мені приємно, що наша зустріч відбулася у Стамбулі. Це місто, яке має особливе історичне та духовне значення не тільки для турецького та українського народів, а й для всього світу. Ми відчуваємо особливу енергетику цього міста, а також винятково дружню та теплу атмосферу зустрічі з паном Президентом Ердоганом. Я впевнений, все це заряджає стосунки України та Туреччини енергією для постійного розвитку та постійного руху тільки вперед», – зазначив він.

За словами Президента України, під час перемовин у Стамбулі сторони детально обговорили актуальні питання, що дасть змогу якісно підготувати 9-те засідання Стратегічної ради високого рівня, проведення якого планується на початку наступного року.

Володимир Зеленський також зауважив, що досягнуті раніше домовленості та завдання у торгівлі, інвестиціях, енергетиці, інфраструктурі, а також у сфері митної політики сьогодні було зафіксовано у Протоколі 12-го засідання Міжурядової комісії з торговельно-економічного співробітництва.

Президент Турецької Республіки зі свого боку констатував, що сьогодні було підписано важливі угоди, і це стало можливим завдяки перемовинам Глав держав у форматі віч-на-віч, переговорам між делегаціями та в більш тісному колі.

«Ми зробили ще один крок до прогресу», – наголосив Реджеп Таїп Ердоган, зауваживши, що цими угодами буде втілено дуже багато пунктів спільних українсько-турецьких проектів.

Він нагадав, що відвідував Україну перед початком епідемії коронавірусу, і під час його візиту відбулося 8-ме засідання Стратегічної ради високого рівня.

«Той факт, що ми зустрічаємося з паном Зеленським через дуже короткий термін після нашої останньої зустрічі, є демонстрацією нашої спільної волі до розвитку наших стосунків», – додав Президент Туреччини.

«Спектр нашого співробітництва простягається від туризму до співробітництва у галузі навчання – воно має багато втілень і дуже багато аспектів», – резюмував Реджеп Таїп Ердоган.

Зеленський відзначає зацікавленість у більшій залученості турецьких компаній до реалізації інфраструктурних програм та виступає за прискорення укладання Угоди про вільну торгівлю з Туреччиною. Про це він сказав під час заяви для ЗМІ за результатами переговорів з Президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі.

За словами Глави Української держави, попри ситуацію з COVID-19 Україна та Туреччина зберегли позитивну динаміку двосторонньої торгівлі.

«Для продовження позитивного тренду ми домовилися прискорити укладання Угоди про вільну торгівлю та вирішити всі проблемні питання, які зараз гальмують такий важливий процес», – наголосив Президент України.

Володимир Зеленський відзначив участь турецьких компаній у масштабних інфраструктурних проектах в Україні.

«У нас вже успішно працюють турецькі компанії, такі як «Онур» та «Озалтин». А зважаючи на масштабність нашої програми під назвою «Велике будівництво», ми прагнемо розширити коло цих проектів і коло цих компаній», – повідомив Президент України.

Володимир Зеленський і Реджеп Таїп Ердоган під час перемовин також обговорили співпрацю двох країн для забезпечення енергетичної незалежності.

«Відзначу, що в нас дуже близьке бачення з Президентом енергетичних викликів регіону», – зауважив Глава Української держави.

Президент Туреччини відзначив взаємне прагнення розвитку економічних відносин і нарощування товарообігу. Він нагадав, що під час його візиту в Україну була окреслена мета досягнути рівня в 10 млрд доларів у двосторонній торгівлі.

«Ми з паном Зеленським однодумці, що потрібно якомога швидше фіналізувати перемовини щодо Угоди про вільну торгівлю для досягнення нашої мети», – сказав Реджеп Таїп Ердоган.

Крім того, за його словами, попри всесвітню пандемію Туреччину відвідали 500 тисяч туристів з України, й це демонструє не лише близькість двох країн, а й довіру українців до заходів, яких Туреччина вживає з метою безпеки.

У Стамбулі у присутності Президента України Володимира Зеленського, який перебуває у Туреччині з робочим візитом, та Президента Турецької Республіки Реджепа Таїпа Ердогана підписано низку двосторонніх документів.

Міністр оборони України Андрій Таран та голова Державного агентства з питань оборонної промисловості Турецької Республіки Ісмаїл Демір підписали Меморандум про наміри між Міністерством оборони України та Державним агентством з питань оборонної промисловості Турецької Республіки про проекти в галузі оборонно-промислових проектів. Меморандум відзначає прагнення України й Туреччини розвивати свої оборонно-промислові програми та зміцнювати оборонні спроможності, а також встановити взаємовигідну довгострокову співпрацю на основі взаємоповаги та врахування інтересів один одного. У документі окреслюються наміри сторін започаткувати й імплементувати спільні проекти з будівництва бойових кораблів, БПЛА та всіх видів турбінних двигунів.

Також Міністр оборони України Андрій Таран та міністр національної оборони Турецької Республіки Хулусі Акар підписали Рамкову військову угоду між Кабінетом Міністрів України та урядом Турецької Республіки. Угода укладається з метою створення правових засад для розширення та поглиблення чинного українсько-турецького співробітництва у сфері оборони, а також визначає порядок такої співпраці. Документ, зокрема, визначає напрями співпраці, принципи співробітництва, режим безпеки класифікованої інформації, порядок обміну розвідувальною інформацією, правове регулювання діяльності фахівців, відряджених кожною зі сторін, відшкодування можливих збитків, порядок вирішення спорів тощо.

Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Ігор Петрашко та міністр національної оборони Турецької Республіки Хулусі Акар підписали Протокол Дванадцятого засідання Міжурядової українсько-турецької комісії з торговельно-економічного співробітництва. Протокол фіксує досягнуті урядовими експертами домовленості, плани та завдання у сферах торгівлі, інвестицій, енергетики, транспорту та інфраструктури, а також у сфері митної політики.

«Ми маємо спільну точку зору і щодо подальшої співпраці у сфері безпеки та оборони, зокрема безпеки на Чорному морі та реалізації євроатлантичного курсу України», – сказав Президент України після підписання двосторонніх документів.

Глава держави наголосив, що підписання Рамкової військової угоди між урядами України й Туреччини та Меморандуму між міністерствами оборони двох країн відкриває нові можливості для військового та військово-технічного співробітництва.

«Саме співпраця у сфері оборонної промисловості є визначальною для розвитку нашого стратегічного партнерства, і я дуже радий, що сьогодні ми зробили його ще міцнішим», – сказав Володимир Зеленський.

 Зеленський, який перебуває в Туреччині з робочим візитом, вручив Президенту Турецької Республіки Реджепу Таїпу Ердогану орден князя Ярослава Мудрого І ступеня.

Відповідно до Указу Президента України № 450/2020 «Про нагородження Р. Ердогана орденом князя Ярослава Мудрого», Президент Туреччини відзначений за визначний особистий внесок у зміцнення українсько-турецького міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України.

Реджеп Таїп Ердоган подякував Главі Української держави за нагороду.

«Дякую від себе особисто й від імені мого народу за прекрасний жест у вигляді вручення мені державної нагороди», – сказав Президент Туреччини.

  • Президент Реджеп Ердоган  вже двічі – у 2016 і 2020 роках – заявляв про готовність уряду Туреччини профінансувати і навіть збудувати житло для кримських татар та інших переселенців із окупованого РФ Криму. Але ні за президента Петра Порошенка,  ні за президента Володимира Зеленського   проект будівництва  «квартир Ердогана» в Україні не був реалізований. Хоча цього року таки знайшли потрібні ділянки «яких не було» у Генічеську та Херсоні.  
  • Шукаючи причини  саботажу президентської ініціативи, Центр журналістських розслідувань  зібрав інформацію з усіх дотичних до проекту джерел і виявив різнобій у позиціях органів влади і плутанину у заявлених планах, а відтак і питання.  То скільки «квартир Ердогана» профінансує Туреччина – тисячу, обіцяну у 2016-му, чи 500, про які президент говорив цьогоріч? Де їх треба будувати – на Хероснщині, як вважають в Офісі президента, в Миколаєві, як кажуть у Мінреінтеграції, чи в Києві, Львові, Одесі, Дніпрі і вже в згаданих місцях? 
  • На питання, пов’язані з гальмуванням початку будівництва квартир для переселенців із Криму  в інтерв’ю програмі «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар відповідає Рустем УМЕРОВ, народний депутат України від партії «Голос» та фундатор МБФ «Фонд національного добробуту Криму», який уже п’ять років просуває цей проект. 
  • Читайте також в матеріалі ЦЖР Хто і чому гальмує будівництво «квартир Ердогана»

Теги: корупція, новини корупції

Новини партнерів

Загрузка...